Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Zasadna neutralności VAT jest ważniejsza od formalizmu

02 maja 2018 | Rachunkowość | Aleksandra Tarka

Gdy podatnik nie wiedział i nie mógł wiedzieć o nieprawidłowościach występujących po stronie kontrahenta, względy formalne nie mogą pozbawić go prawa do odliczenia.

Kanwą sporu w sprawie była interpretacja przepisów o VAT. We wniosku o jej udzielenie spółka wyjaśniła, że w swojej działalności w grudniu 2013 r. podpisała z kontrahentem umowę o świadczenie usług. Na jej podstawie nabywała, rozliczane miesięcznie, usługi informatyczne. Spółka wykorzystywała je do wykonywania czynności opodatkowanych. Usługi były przez kontrahenta udokumentowane fakturami dla potrzeb rozliczenia VAT. Spółka zaznaczyła, że nie wystąpiła do fiskusa o potwierdzenie rejestracji VAT swojego kontrahenta. Niemniej otrzymane faktury zawierały wszystkie informacje wymagane w art. 106e ust. 1 ustawy o VAT, w szczególności dane niezbędne do ustalenia tożsamości osoby, która je wystawiła oraz rodzaju wykonywanych usług. Z otrzymanych faktur spółka odliczała VAT, zobowiązania za wykonane usługi były w całości regulowane na rachunek bankowy kontrahenta wraz z podatkiem.

We wrześniu 2014 r. spółka dowiedziała się, że kontrahent nie dokonał rejestracji niezbędnej dla celów VAT. Do firmy dotarły też informacje, że choć kontrahent posłużył się w umowie numerem REGON, nie był zarejestrowany w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej RP. Spółka tłumaczyła, że nie wie czy kontrahent składał...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Wydanie: 11041

Wydanie: 11041

Spis treści
Zamów abonament